Aranysakl
2011.11.25. 18:15
Terjeszkedik az aranysakl
Egyre tbb vadszterleten tnik fel Tolna megyben az aranysakl, amely kzel kt vtizede jelent meg Magyarorszgon. A vadszok szerint a ragadoz helyenknt erteljesen cskkenti az zllomnyt, a termszetvdk azonban a puszttst csupn hiedelemnek tartjk. Mindenesetre terjedsre nincs egyrtelm magyarzat.

- A ndi farkasnak vagy npi nevn toportynnak is nevezett vad a Si s a Kapos mentn kialakult kolgiai folyosn terjeszkedik - mondta Kirly Istvn, a Tolna megyei vadszkamara titkra. - Az Ormnsgban kt vtizede feltnt faj egyedei a gemenci erd Tolna s Bcs-Kiskun megyei rszn mr tz vvel ezeltt felbukkantak, jelenleg nagy szmban fordulnak el a Si-Srvz mentn is.
Az llat szaporodsi idszaka vadszati szempontbl kmleti id, de nem vdett faj, gy szabad vadszni. A vadsztrsasgok vadgazdlkodsi jelentsekben kzlik a leltt vad szmt: eddig vente Tolnban 20-30 aranysakl elejtst jelentettk be. - A viszonylag alacsony szmban az is szerepet jtszik, hogy a rejtett letmdot folytat, a rknl vatosabb termszet ragadozt nem knny puskavgre kapni – tette hozz a szakember.
Tolna megyei vadszmesterek arrl szmoltak be, hogy Felsnyk, Frged, Bogyiszl mellett a faj megjelent a faddi, Paks krnyki s a tamsi erdkben, de Szntd s a Velencei-t krnykn is lttak mr ndi farkast. A Sihoz kzeli terleten mkd felsnyk-frgedi vadsztrsasg vadszmestere, Kczn Csaba elmondta, hogy terletkn, ahol ht-nyolc ve tnt fel a faj els pldnya, most kt csald s tbb kborl hm l. Megfigyelsei szerint csapatban vadsznak.
- Amikor tlen lesen ltem, a sajt szememmel lttam, ahogy az z felkapja a fejt az aranysakl vontsra. Azt az llatot mr meghajtotta a ragadoz - tette hozz a vadsz. - Azt mondjk, rgcslkkal tpllkozik. Igaz, rlkanalzist nem vgeztem, de annyi bizonyos, hogy egy vadszaton megsebzett zet, vaddisznt, ha a vadszok nem talljk meg, msnapra elfogyasztjk.
Kczn Csaba gy szmol, hogy egy csaldnak egy hten egy zet meg kell ennie, hogy fennmaradjanak, kvetkezskppen vente gy szz llat lesz a trsg "cscsragadozjnak" ldozata. Erre utal, hogy vadszterletkn jcskn megcsappant az zllomny, br a vesztesgeket nem lehet az aranysaklra rbizonytani. - Felsnyk s Frged trsgben korbban vente 70-90 zet szmoltak, most j, ha van tz – panaszolta a vadszmester.
Elejtse trelmet s gyessget ignyel
A vadszok tapasztalata szerint az aranysakl elejtse sokkal nagyobb trelmet s gyessget kvn, mint a rka lelvse. A ndi farkas a reflektor fnyben nem ll meg, a nylt terepen nem poroszkl, hanem mindig kocogva halad, s sokkal vatosabb a rknl. Ha egyszer szrevette a csaltket elhelyez vadrt, tbbet nem megy oda a hshoz.
A bogyiszli vadsztrsasg terletn vente hrom-ngy egyedet lnek ki. Ezer Csaba vadszmester szerint a Gemenc kzelsgnek is ksznhet, hogy ms terletekhez kpest tbb aranysakl jelent meg Bogyiszl krnykn, ahol fleg az zllomnyt ritktja, s a vadmalacokat ejti el. Egy 2010-es vadllomnybecsls szerint az zszaporulat jelents rsze eltnt, amit rszben a ragadoz faj jelenltnek tulajdontanak.
- A Gemenc Zrt. vadszterletei kzl a bda-karapancsai s a hajs-homoki terleten a legszmottevbb az aranysaklok szma, de egyre tbbszr tallkozni velk a gemenci erdtmbben is - kzlte rva Kroly, a Zrt. vadszati osztlyvezetje. - Az llat bven tall vizes lhelyeket Gemencben, s egy hszezer hektros, sszefgg erdben nehezebb a nyomra akadni, mint egy mezgazdasgi terleten.
|
Az idei nyr kedvezett az aranysaklnak, mivel nem volt rvz, gy a kotorkban vilgra hozott klykk sem pusztultak el. A gemenci vadszterleteken, amelyek kzl egyedl Bda-Karapancsn tapasztaljk az zgidk puszttst, vente tlagosan tz llatot ejtenek el. A vadszok folyamatosan lvik az aranysaklokat hrom hnap - a mrcius 1. s jnius 1. kztti kmleti idszak - kivtelvel.
A tvhitek ersek
A Duna-Drva Nemzeti Park Igazgatsgnak zoolgiai referense, Gborik kos vlemnye szerint annak, hogy az aranysakl az zllomnyra veszlyt jelent, krlbell annyi a valsgtartalma, mint az egerszlyv vadkrokozsnak.
- Az aranysakl kisemlskkel tpllkozik, ezzel kiterjedt kutatsok foglalkoznak - lltotta. - Ezt vadszati oktatsokat tart kollgim tbbszr elmondtk, de sajnos a tvhitek ersek...
- Nehz bizonytani, hogy az aranysakl a felels az zllomnyban tapasztalt kiessrt, hiszen az z a legknnyebben orvvadszhat faj, kismret, s kis terleten mozog - magyarzta Lanszki Jzsef, a Kaposvri Egyetem termszetvdelmi tanszknek a faj tpllkozst, letmdjt kutat tudomnyos fmunkatrsa.
Vizsglataik azt mutattk, hogy br az aranysakl ejt el valamennyi gidt, tpllknak az z csupn nhny szzalkt teszi ki. A faj f tpllkt tbb mint hetven szzalkban kisemlsk, rgcslk kpezik, ami azrt is figyelemre mlt, mert komoly beavatkozst jelent a mezgazdasgi krtevnek szmt mezeipocok-llomnyba.
Az aranysakl elssorban a vrs rkval versenyez a tpllkrt. A kutat szerint rdekes, hogy a kt faj tpllkhinyos idszakban is megmarad egyms mellett: ahol kisemlskn kvl ms tpllk is van, az aranysakl dgfogyasztv vlik, a rka pedig nvnyi tpllkokat kezd nagy arnyban fogyasztani.
Jeleztek vissza azonban olyan eseteket is, hogy a toportyn kiszortotta a vrs rkt, ami termszetvdelmi szempontbl hasznos. A vrs rka ugyanis sokkal tbb fcnt, mezei nyulat fogyaszt, s vdett madrfajokat is gyakrabban zskmnyol.
Pontos szmolst nem lehet vgezni
Jelenleg vente 800-900 aranysakl kerl tertkre orszgszerte, ami azt jelenti, hogy 2000-3000 egyed lhet Magyarorszgon. Szmuk folyamatosan n, br rejtzkd letmdjuk miatt pontos szmolst nem lehet vgezni a populcin. A kutatk akusztikus mdszerrel a csaldi csoportsrsget becslik meg. Ennek alapjn az Ormnsgban 2-4 ngyzetkilomterenknt l egy csaldi csoport, ami 2-4 llat llatot jelent. Baranya mellett Bcs-Kiskun megyben fordulnak el srbben.
- Elterjedsnek pontos oka nem ismert - hzta al Lanszki Jzsef. - Az bizonyos, hogy a Magyarorszgon shonos faj visszatrte sszefgg a balkni, kzelebbrl a bulgriai llomny robbansszer nvekedsvel, s azzal, hogy az 1990-es vek elejn Magyarorszgon ntt a parlagon hagyott mezgazdasgi terlet.
Az llat most is elssorban a kevsb intenzven mvelt terleteket kedveli, ahol viszonylag alacsony a vegyszerhasznlat, a tbb szz hektros, nagyzemi mezgazdasgi tblkat pedig kerli.
A kutat vlemnye szerint szmtani kell arra, hogy az aranysakl nhny ven bell benpesti a szmra alkalmas hazai lhelyeket. Az sszefgg erdsgekben ugyan nem telepszik meg, de vndorlsi tvonalknt hasznlja azokat, s migrcis elfordulsval vrhatan az intenzven mvelt terleteken is lehet szmolni.
Kommentr: Az aranysakl elterjedsnek egyenes kvetkezmnye volt az orszg dli rszein az zllomny ltvnyos megfogyatkozsa, akkor is, ha ezt a kutatk nem tudtk – vagy tn nem is akartk – bizonytani. A tnyek makacs dolgok, akrhogy is prbljk msknt magyarzni.
|
|