A koronglvszet alapjai – videsorozat
MEGJELENS DTUMA
2012. 05. 15.
Haznkban is egyre nagyobb npszersgnek rvend a koronglvszet. A sportg nem csak a sportlvk krben npszer, hiszen kitn lehetsget nyjt egy eredmnyes aprvadvadszatra val felkszlshez is.
A hromrszes sorozatban Szab Zoltn APSI instruktor ad zeltt az angliai gykerekkel rendelkez oktatsi rendszerrl.
1. rsz
2. rsz
3. rsz
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
A vad zsigerelse, nyzsa s darabolsa
Nem minden vadfajta kerl tli bundjban a konyhnkra. gy ht, a hs elksztsnek els szakasza a nyzs. A nagyvad esetben (haznkban a gmszarvas, a dmszarvas, az z, a muflon s a vaddiszn), kint, az elejts helysznn, ezt megelzen megtrtnik egy ritul: a tiszteletads az elejtett vadnak, a vadsz eredmnynek elismerse (a "tret" tadsa), majd a zsigerels.
A zsigerels alatt a vad bels szerveinek az eltvoltst rtjk, melynek termszetesen szintn megvannak az illemszablyai:
A vezet, a tiszteletads s a gratulci utn, felajnlja s lehetv teszi a sikeres vadsznak, hogy az ltala elejtett vadat sajt maga zsigerelje.
Amennyiben ezt a vadsz nem vllalja, a zsigerelst a ksr vgzi el.
A vadsznak, az ilyen esetekben megfelel magatartst kell tanstania:
- a zsigerelshez segtsget kell nyjtani; - tisztzni kell, hogy a vadsz ignyt tart-e a belssgbl jr vadszrszre; - fel kell ajnlania a segtsget a vad felraksban, elszlltsban, egyebekben; - nem illik a ksrt a zsigerelskor otthagyni, a segtsget elmulasztani, beleszlni a zsigerel munkjba, kritizlni, okoskodni.
A zsigerelst lehetleg mg az elejts helyn vgezzk el, hogy a gyorsan roml (boml) bels szerveket mihamarabb eltvoltsuk. Zsigerelskor soha ne siessnk, de hatrozott, krltekint mozdulatokkal dolgozzunk, hogy ne csinljunk a termszetbl "mszrszket".
A ltt vadat fordtsuk a gerincre, kt hts lbra lpjnk r, hogy munka kzben ne zavarjanak.
Kt ujjal cspjk fel a brt a hasfalon s vatosan vgjuk ki, folytassuk a vgst htrafel a vgbl irnyba. A medencecsont magassgban elszr csak a hst vgjuk t, majd a csontot.
Igyekezznk minl pontosabban kzpen vgni, mert a medencecsont kzepe porcos, itt knnyebb tvgni. Idsebb llatnl ez egyre csontosabb, de a kzepe mg mindig porcos.
Ezutn a keletkezett nylson benylva a fej irnyba vgigvgjuk a hasfalat (az albbi kpen jl ltszik, hogyan kell a kst vezetni, hogy ne srtsk meg a bels szerveket), a mellkas csontot s a nyakat egszen a garatig.


A nyelcsvet a garatnl vgjuk t, bontsuk ki, majd htrafel hzva, a rekeszizom tvgsa utn hzzuk ki a testbl a bels szervekkel egytt.

A vgbelet vgjuk ki.

Emeljk meg a vadat a kt mells lbnl s a vrt htrafel csurgassuk ki a testbl.

Vlaszuk szt a zsigereket, belssgeket. A szvet vgjuk szt, hogy a kamrban, pitvarban ne maradjon vr. A nyzssal s a vad feldarabolsval folytatjuk a munkt, amit mr ltalban otthon vgznk el.
A hts lbon a csnk fltt vgjuk krbe a brt, majd a lb bels oldaln vgjuk fel a brt gy, hogy az inak srtetlenek maradjanak.


Ugyanezt a mveletet hajtsuk vgre a msik lbon is. Ezt kveten nem kell ktzgetssel bbeldni: a trdhajlat al, a csont s az n kz kamps vgeivel be kell cssztatni a nyzft mindkt oldalon s a vadat megfelel magassgra mr fel is lehet akasztani.
Felakaszts utn a hts lbak kibontsval folytassuk a munkt.

Nyzsnl fontos, hogy a brt a segt keznkkel mindig fesztsk meg! A hs s a br tallkozsi vonalnl vgjunk.
A trzs lefejtsvel haladjunk tovbb. A csnkig bontsuk ki az mells lbakat, ugyanazzal a technikval, mint a hts lbaknl.

Bontsuk ki a nyakat, majd megfelel helyen vgjuk le a fejet.

Vgjuk le a lbakat gy, hogy ujjainkkal tapogassuk ki az zletet, tegynk egy vgst, fesztsk meg az zletet, majd vgjuk t.

A lvs helyt vgjuk krbe s tvoltsuk el.
A nyzs ezzel ksz, kvetkezik a darabols.
Elszr a kt mells lbat vgjuk le a lapockval egytt.

Ezutn a bordk mgtt vgjuk be a hs a gerincig, majd a gerinc mellett haladva vlaszuk le a bordkat. Egszen a bordk tvnl vgjunk, mert a borda is porcal kapcsoldik a gerinchez, itt knnyebb tvgni. Ha nem sikerl megtallni a porcos rszt, nagyon j szolglatot tesz a vastag, nehz penge, amit brdknt is hasznlhatunk.

Ez a mvelet knnyebben megy, ha elszr a ks hegyvel vgigkarcoljuk a bordacsontokat a gerinc mentn, mintegy elre bejellve a ksbbi vgs irnyt.

Ezutn a hts combok levlasztsa kvetkezik. Akasszuk le a lbat a hskamprl s htrafel fesztsk meg. Az zleti tokot tvgva vlaszuk le a combot.

A combrl vgjuk le a hts lbat, szintn az zletnl, az els lbaknl lert (bemutatott) mdon. Ugyangy jrjunk el a msik oldalon is.
Ezutn vgjuk kisebb darabokra a gerincet, tetszs szerint. Elszr a gerinchst vgjuk krbe, majd roppantsuk meg a gerincet, ezutn vgjuk t teljesen. z esetben csak flbe szoktuk vgni. (Forrs: Magyar Tll Portl topic "Vadl" rsa s Szcs "mikarta" Rbert foti felhasznlsval)
Nagyobb vadnl, mint pldul a szarvas, a darabolst az elz technikk alkalmazsval, a kvetkez plda szerint is vgezhetjk:

A darabolst kveten, a hsokat csapvz alatt jl megmossuk, majd tiszta ruhval leszrtjuk.
A mai, korszer vilgban, a vad trolst megknnyti a fagyasztlda. Egyszeren, a hsdarabokat, belssgeket manyag tasakokba rakjuk, lehetleg vkuumozva a tasakokat leforrasztjuk s cmkket ragasztunk rjuk a szksges feliratokkal: vadfajta, elejts dtuma, testrsz.
A vadnyl nyzsa s darabolsa
A ltt vadnyulat sokan nhny napig llni hagyjk a brben, hogy a hsa puhuljon, de a vad klnleges ze miatt is, hogy az fokozottan rvnyesljn. Ehhez azonban figyelembe kell venni az idjrst. Fagypont feletti idben egy-kt naprl lehet sz, termszetesen hvs, szells helyen trolva. Fagypont alatt teljesen ms a helyzet. A vadat tbb napon t is, szells helyen a brben trolhatjuk.
A nyulat hts lbainl fogva felakasztjuk gy, hogy hasi rszvel felnk lgjon. A nyzst a hts lbaknl kezdjk az elzekben lert mdon, majd a brt ers mozdulatokkal lehzzuk. Nem felttlenl szksges a brt a hason felhastani. A levgott fejet, lbakat a szrnyasvadnl nem szoktuk felhasznlni, a nyl esetben viszont, kivl savany leves kszlhet belle. A lvs roncsolta rszeket vgjuk ki. Az elzekben lertak szerint elvgzett nyzst s darabolst kveten a hst b vzben - lehetleg csap alatt - tbbszr is megmossuk.
A nyzssal s darabolssal, a vadhst elksztettk a trolshoz, pcolshoz, puhtshoz s a stshez, fzshez, prolshoz.
*********************************************
A srtlvs hatsa a vadra |
A srtlvsnek a vadra gyakorolt hatsa elssorban nem letfontossg szervek krostsn, roncsolsn alapszik, mint a golylvs. |
Abbl addik, hogy egyidejleg tbb srttallat ri a vad testfellett, teht a vad testbe egyidejleg tbb srtszem csapdik be. A tl kzelrl leadott srtlvs esetn a lvs roncsol hatsa rvnyesl az letfontossg szervekben s az izomzatban, ennek kvetkeztben a ltt vad hasznlhatatlann vlik. A srtes puskval teht nem clszer olyan lvsre trekedni, klnsen ha hasznos vadrl van sz, amely pusztn a roncsol hats alapjn l. A srtlvs azonnali l hatsa - letfontossg szervek krostsa nlkl is - azon alapszik, hogy a testfelletbe egyidejleg tbb helyen becsapd srtszemek a test felletn lev idegvgzdsek kzl szmosat krostanak, mikzben mozgsi energijukat hatalmas tsknt kzvettik a test felletre. A becsapd srtszemek j rsze thatol a brn s a br alatt legfeljebb nhny cm mlyen megllapodik. Azok a srtszemek azonban, amelyek puha testfelleten csapdnak be, mlyebbre hatolnak s letfontossg szervet is krosthatnak.
Kell szm s energij srtszem becsapdsa kimlssal jr sokkhatst idz el a vadban. Ugyanez kvetkezik be akkor is, ha a sokkhatssal egyidejleg letfontossg szerv is krosodott. Amennyiben a sokkhats elmarad (pl. a srtszemek csekly szma vagy csekly mozgsi energija miatt), de letfontossg szerv krosodik, akkor a vad kimlsa, a krosodott szerv jellegtl fggen, azonnal vagy rvid idn bell bekvetkezik. Ha a tallat sem a sokk kivltshoz nem elegend, sem pedig letfontossg szervet nem krost, a vad sebeslten elmenekl, s sorsnak tovbbi alakulsa a srls jellegtl fgg. ltalban a nagymret srt okozta sebzs kevsb hajlamos a gygyulsra, mint az apr srt. A kell sokkhats kivltshoz szksges srtszm a vad testfelletnek fggvnye. A keresztben menekl, teht teljes testfelletet mutat, kifejlett fogoly teste kb. 90 cm2, a fcn s a tks rc kb. 180-190 cm2, a kifejlett nyl kb. 550 cm2.
A testfellet nagysga, bizonyos hatrok kztt, azt is meghatrozza, hogy mekkora srttl vrhatunk kell szm s energij tallatot. A nagy tmrj srt szrsbl ugyanis a kistest vad knnyen kimaradhat. Hiba kpvisel teht ez esetben a nagy srt kell energit, tallati valsznsge cseklyebb, mint a kisebb srt. A nagytest vadra alkalmazott apr srt tallati energija viszont, a nagyobb szm tallat ellenre, kisebb lehet a szksgesnl. A kis testfellet vadra teht a tallati szm s energia szem pontjbl legeredmnyesebben a 12-es, a kzepes test vadra a 10-es, a nagyobb testre a 8-as srtet hasznlhatjuk. Tudjuk, hogy a srtek becsapdsi energija rszben nagysguknak (tmegknek) a fggvnye. Nzzk meg teht azt, hogy az emltett nagysg srtbl hnynak kell becsapdnia a vad testbe a sokkhats kivltshoz. A kis test (fogoly) aprvadba 3-5 szem 12-es, a kzepes test (fcn) aprvadba 4-5 szem 10-es, a nagyobb test (nyl) vadba pedig 5-7 db 8-as srtnek kell becsapdnia a sokkhats elrshez. Tudjuk azonban azt is, hogy a srt becsapdsi energija a tvolsg nvekedsvel jelentkez sebessgcskkens kvetkeztben mrskldik.
Meg kell teht nzni azt is, hogy az emltett szm s nagysg srtek milyen tvolsgig rendelkeznek a sokk kivltshoz szksges becsapdsi vagy tallati energival. Azt tapasztaljuk, hogy a maximlis tvolsg 12-es srt esetben 45 m, 10-es s 8-as srt esetben pedig 50 m. E srtnagysgoktl a gyakorlatban nem clszer lnyegesen eltrni, mivel vagy a tallati energia, vagy a tallati szm lesz kevs a sokkhats kivltshoz. Hogy a srttallat hol ri a vadat, annak a sokk kivltsa szempontjbl viszonylag kisebb a jelentsge. A test ells s kzps harmada azonban idegvgzdsekkel sokkal dsabban van elltva, ezrt, klnsen a nagyobb test aprvadra, a lvst felttlenl a test ells harmadra adjuk le.
A kell hats elrshez a srtnek oly kemnynek kell lennie, hogy a szrzetet s a tollazatot, valamint a brt tsse anlkl, hogy nagyon ellapulna. Az ellapuls annyira lecskkenti az ttert, hogy a lvs nem ri el a kvnt hatst, a tl puha srt pedig mg a brt sem ti t. A sokkhats kivltsa szempontjbl igen fontos kvetelmny az is, hogy a srtek csaknem egy idben csapdjanak be. Ha ugyanis a srtraj a nagy tvolsg miatt tlzottan elnylik, s a srtek egyms utn rik az idegvgzdseket, a sokkhats elmarad, a vad teht a tallat ellenre elvsz. A kivtelek kz tartozik csupn az az eset, amikor a nagy tvolsgrl leadott lvs srtszeme, letfontossg szervet rve, tertkre hozza a vadat. Akik a roncsol, a kzpre tlsgosan sszehord, az ers lvsi mag puskban, illetve a nagymret roncsol srtben bznak s ktelkednek a sokkhats jelentsgben, azokat knnyen meggyzhetjk llspontjuk helytelensgrl.
Vizsgljanak meg nhny olyan vadat, amely a lvs hatsra azonnal kimlt. Lenyzs, majd felbonts utn megllapthatjk, hogy hol, milyen tallat rte. Az esetek tbbsgben azt fogjk tapasztalni, hogy a srtek nem rtek letfontossg szervet (agyvelt, szvet, gerincvelt stb.), hanem egy rszk az izomzatban tallhat meg, legfeljebb nhny cm mlyen. Ez azt bizonytja, hogy a vad kimlst sokk idzte el. Az elmondottak alapjn nyilvnval, hogy az eredmnyessg szempontjbl jobb, ha valamivel kisebb ltvolsgra hatkony, minl egyenletesebben tert puskt hasznlunk, mint ha messze hord, nagy szzalk puskt vennnk ignybe. Ha ugyanis a puska jobban tert, a srtraj szlbl is elegend szm tallat ri a vadat, mg akkor is, ha nmileg pontatlanul cloztunk. Lnyegben ugyanez a helyzet a srtnagysg tekintetben: legeredmnyesebben a vad testnagysgnak megfelel nagysg srttel vadszhatunk. |
*******************************************************
A srtlvs oktatsa s tanulsa
|