
Az aszlyos idszak, amikor mg a harmat is elmarad, nem csak a fcncsibk szmra vgzetes. Az aszllyal sanyargatott terletek s a gazdk fldhsge cskkenti azon szeglyek, mezsgyk kiterjedst, ahol kell mennyisgben „teremnek” rovarok. Rovarfaunnk elszegnyedse nemcsak a vadszhat vadfajok, hanem a vdett s fokozottan vdett madrfauna cskkenst is okozza. Orszgos mretekben temesen n a vaddiszn llomnya, egyes terleteken menedket tall a dolmnyos varj, s soha nem ltott mretekben znli el a vidket. A veszettsg eltnsvel a szrms ragadozk is nagy ltszmban jelennek meg. Az egykor vdett borz ma olyan mezei lhelyeken kznsges, ahol 30 vvel ezeltt ritkasgszmba ment megjelense. Pusztul az aprvad, pusztul madrvilgunk.
Az lettr jrafelosztsa
Harmadik genercis vadszcsaldban nttem fel, desapm s nagyapm is vadszott, gazdaemberek, parasztemberek voltak Csongrd s Bks megye hatrn, Pitvaroson, az orszg legjobb fldjeinek emlegetett mezhegyesi lszhton, ahol n magam is felnttem. Az Alfldn kt j llatfaj dinamikus nvekedse s terjeszkedse figyelhet meg, ami a szakmn bell a vadszati szakszemlyzet zgoldst is kivltja.
Az Alfld azon rszein, ahol eddig hrmondban sem lttunk vaddisznt, egyre-msra jnnek gazdatrsaim jelzsei: bizony az jjel itt is, ott is krt csinlt. jjel mozog, letmdja, intelligencija, alkalmazkodkpessge, szaporasga okn biztosan meghdtja az Alfld mezgazdasgi tjait is. Ezt bizonytjk a szabadterleti llomnyok elejtsi adatai. Vele prhuzamosan egy igen okos, a rka vadszati stlushoz kpest merben eltr, falkban vadsz ragadoz, az aranysakl is megjelent. (Radsul haznkban mr megjelent egy jabb jvevny is, amelyre kevesen figyelnek mg: a nyestkutya. A kelet-nmet terleteken tapasztalt trnyerse itt, a Krpt-medencben bennnket is vatossgra inthet.)
A kt vadfaj terjeszkedse s zskmny-, valamint lelemszerzse veszlyt jelent az zgidira, a szarvasflk borjaira, a fldn fszkel s talajon folytonos letmdot folytat emls- valamint madrfaunra. A vdett madarakon tl a mezei nyl s a fcn termszetes trzsllomnya is veszlyben van. gy vlem, amennyiben az orszgos intzkedseket halogatjuk, akkor a jl ismert mdon egyszeren sszeomlanak a populcik, s ugyangy fog jrni a fcn- s a mezeinyl-, mint az 1970-es vekben sszeoml magyar fogolyllomny.
Az elmlt hsz vben a sikeres termszetvdelmi intzkedsek nyomn tbb faj llomnynak cskkenst meglltottk. Tmogatssal s aktv vdelemmel mra viszont oly mrtkben megersdtt egyes ragadoz madarak populcija, hogy igen jelents krokat okoznak a vdett llatok krben is. A termszetvdelem egyes fajok – mint pldul a borz – esetben sszeren felmrte, hogy vadszati tilalmt fel kell oldani. Itt az id, hogy elgondolkozzunk azon, vajon a tollas ragadozk esetben eljtt-e az ideje a fellvizsglatnak?
Mire is vadszunk, ha gy fogy a fcn?
Az elmlt 50 vben igen rdekesen alakult a fcn magyarorszgi helyzete. 1978-ban becsltk a legnagyobbra az llomnyt; akkor csaknem 2 500 000 darabra taksltk a nagysgt. 1977-ben lttk haznkban a legtbb madarat, ami meghaladta az 1 200 000 darabot. Ehhez persze intenzv fcntenysztsi programot tartottak fenn. Ma sem tisztzott, hogy valjban a kibocsts nvelsvel mirt cskkent le a becslt populciszm, s mirt nem nvekedett meg a tertk. A program eredmnyeit ma mr sokan vitatjk. Egyesek gy vlik, hogy a kibocsts kvetkeztben leromlott a fcn trzsllomnya, elvesztette vadsgt, letkpessgt.
2011-ben elrtnk egy olyan rtket, amikor a kibocsts- s a tertkadatok szinte megegyeznek. A kibocsts nagysga s a tertkadatok elszr 1977-ben kzeltettk meg egymst, s azta a kibocsts folyamatosan nagyobb, mint a tertkre hozott madarak ltszma. 2011-ben orszgosan 442 767 darab madarat engedtek ki, ltt, illetve befogott l madrknt pedig 379 835 darabot rtkestettek. A kibocstsban lenjr megyk napjainkban: Bks megye, ahol 2011-ben 128 444 madarat engedtek ki, majd Jsz-Nagykun-Szolnok megye kvetkezik, mintegy 70 098 madrral. Harmadik helyen Csongrd megye ll. A legkevesebb madarat, 1117 egyedet, Baranya megyben bocstottak ki. Mindezzel egytt vrl vre fogy az aprvad becslt s hasznostott mennyisge.
A vadgazdk s a szmolni tud emberek kztt felmerl a krds: pontosan mire is vadszunk? Mibe kerl a fcn vadszata?
Romokban a termszetes fcnllomny
A fcn termszetes llomnya „romokban hever”. Ezt a vadszati szakszemlyzeten tl a megyei felgyelsgeken is jl rzkelik. Bks megyben ezrt, hogy a megye megrizze vezet szerept s fenntartsa a vadszati turizmust – hiszen a megye tradicionlisan aprvadas terletnek szmt – a vadszatok s a tertk nagysgt a kibocstott madarak fggvnyben hatrozzk meg.
A fcnt emellett meg is kell vdeni, ami persze nem knny, hiszen a ragadozk – kztk a madarak – llomnya folyamatosan n. Az Orszgos Vadgazdlkodsi Adattr adatai altmasztjk azt a vadszok kztt megfigyelt jelensget, hogy egyre tbb ragadoz madarat lehet ltni.
|
Ezek szerint az egerszlyv 2004-es 60 000-es llomnya 2011-re tlpte a 80 000-es hatrt, ahogyan a lassan nvekv hjallomnyt sokkal gyorsabb temben elzi meg a barna rtihja, amelynek egyedszma 15 000 darabrl 2011-re 26-27 000-es llomnny duzzadt. A rka veszettsg elleni immunizcija „eredmnyeknt” a szrms ragadozk populcinagysga is jelentsen emelkedett. Tagadhatatlan, hogy az aranysakllal gondok lesznek az Alfldn is. Somogy megyben 2011-ben 426 darab esett, Baranyban 381, Bcs-Kiskun megyben 155 s Csongrd megyben mris 10 darabot lttek le, Bksben pedig 18 darabot ejtettek el. Orszgosan ez 1129 darab, ami figyelemremlt, hiszen 20 ve nem is ismertk ezt a fajt.
Ezzel prhuzamosan a vaddiszn is igen jl rzi magt haznkban. Sokan azt gondoljk, vgre elrkezett az ideje annak, hogy mr aprvadas terleten is lhet az alfldi vadsz vaddisznt. A vadszok azonban mg a koct is kmlik, amely 4-5 malacot hoz. Mg 1960-ban 10 000 alatt volt a becslt llomnya, 1980-ban mr 20 000 a tertken lvk szma, 2011-ben mr krlbell 120 000 vaddisznt ejtettek el. Alfldi, intenzven mvelt mezgazdasgi terleteken hossz tvon hozz kell szokni a jelenlthez, s ezzel egytt az okozott vadkrhoz is. Vajon az alfldi vadszok a csekly llomnyt figyelembe vve eredmnyesen meg tudjk akadlyozni a vadkrt, s ki tudjk fizetni az okozott kr ellenrtkt?
Orszgos segtsg nlkl, ners nevelssel
Pitvaroson a Petfi Vadsztrsasg vtizedek ta nevel fcnt – a krnyken ma mr szinte egyedliknt. Vadszterletnket ennek a tevkenysgnek rendeltk al, az elmlt vtizedek fejlesztseit ennek rdekben valstottuk meg. Rendelkeznk 9 000 naposcsibe fogadshoz szksges neveltrrel, hozz tartoz fedett kifutval, fedett trol volierekkel, 30 hektrnyi vadflddel tagolt vadszerdvel.
Mik a tapasztalataink? – Nos, a mi esetnk sajtos, hiszen 2010. jnius 18-n soha nem ltott puszttst okozott az a tornd, ami 6 400 hektros vadszterletnk 80%-n a vadllomnyt megsemmistette. Ebbl a nzpontbl, figyelembe vve azt, hogy a vadllomny helyrelltsban sem helyi, sem orszgos segtsget nem kaptunk, azt kell hogy mondjam: a fcn nevelse nlkl ma nem ltezne a Petfi Vadsztrsasg. A mi terletnkn immr harmadik ve nem szmolhatunk a mezei nylbl szrmaz rbevtellel. Az elmlt 3 vben az z hasznostsa – rthet mdon – elmaradt a korbbi vektl. A fcn szabadterleti llomnya szintn a hasznosthat szint alatt marad. A terlet vadllomnybl szrmaz rbevtel nem kpes fedezni a trvny elrsainak teljestst. Amennyiben ilyen esetben a tagsg – ahogy nlunk is – nem hajland anyagi ldozatot hozni, gy egyetlen t marad: vllalkozni. A korbbi vek megtakartsait fellve/felhasznlva lehetett tovbb folytatni a fcn nevelst. Hiszen esetnkben bebizonyosodott; egyedl ez s a nevelt madarak kulturlt vadszatnak rtkestse jelent tervezhet rbevtelt.
Sokan fanyalognak, ha nevelt fcn vadszatra gondolnak. gy vlik, farkatlan, gyenge rpkpessg madarak elejtsrl van sz ilyen esetekben. Az ilyen madr s vadszata azonban eladhatatlan – ezt mi az elmlt vtizedekben megtanultuk. Nem is erre vllalkoztunk. A sikerhez j genetikj alapanyag, j minsg s kell mennyisg takarmny, megfelel trol hely, csrkarika, megfelel adottsg terlet, kivl szemlyzet, szervezs szksges. A szmokrl csak annyit, hogy 100 forint befektets neknk 160 forintot hoz.
Mi lesz a szabadterleti vadllomnnyal?
Majd az id megoldja; mi ebben csak segteni tudunk. Sajt erbl 2011 mrciusban 200 db fcntykot eresztettnk szabadon. A soha nem ltott jgverst kveten azt is megtapasztaltuk, hogy a nevelt madarak kivlan kltenek. Ugyancsak ebben az vben – ksznheten nhny segtksz tagunknak s szomszdunknak – 53 mezei nyulat vsroltunk s bocstottunk szabadon. A tagsg trelmes, alig-alig vadszott s vadszik a jgvers ta. Javaslatunkat – klcsns biztostsra vonatkozan –, amelyet az ilyen rendkvli helyzetre kidolgoztunk s kzztettnk, a megyei frumokon nem tmogattk a vadszatra jogosultak. nerbl prbljuk ht helyrelltani a terlet vadllomnyt, s vadszati lehetsget biztostani a tagsg szmra. Ez fcnnevels nlkl nem menne.
Konklzi
Az, hogy eltnik a fcn, illetve a mezei nyl, s helyette vaddisznk s ragadozk tmege lepi el haznkat, jelenleg nem ktsges, hiszen efel tartunk. Ahhoz, hogy ezt megakadlyozzuk, s az oly nagy kltsgeken fenntartott tzokvdelmi programnak, avagy a fogolyvdelmi programnak eslye legyen, hatkonyabb megoldsokat kell tallnunk.
rtket kell teremteni, lhelyet, vissza kell szortani a vaddiszn, az aranysakl terjeszked populcijt. Meg kell oldani a tollas s szrms ragadozk hatkony llomnyszablyozst. Mindehhez egy integrlt Nemzeti Vadgazdlkodsi Programra van szksg. Nem elg a megyket magukra hagyni, hogy dntsenek sajt beltsuk s erejk szerint, nem hagyhatjuk a szakma legals lpcsin ll hivatsos vadszokat magukra, hogy egyedl kzdjenek. A magyar kzgondolkods ismeretben ki merem jelenteni: erteljesebb hatsgi fellpsre van szksg.
Idszer az egyetemi mhelyeket, kutatbzisokat bevonva egy integrlt vadgazdlkodsi s termszetvdelmi szablyozst megalkotni. Ehhez minden lehetsg adott, arrl nem is beszlve, hogy a Vidkfejlesztsi Minisztriumban nll llamtitkrsgknt egy tet alatt dolgozik a szakma a termszetvdelemmel. Ennl jobb lehetsg az elmlt hsz esztendben sem a termszetvdelem, sem a vadgazdlkods szmra mg nem nylt.
Szuda Zoltn
a pitvarosi Petfi Vt. elnke,
vadgazda szakmrnk
A cikk a MezHr 2013/01-es, januri szmban jelent meg.
|