mde nemcsak ez, hanem a nagytbls nagyzemi mezgazdasg trhdtsa, illetve az ezt ksr ltalnos s drasztikus vegyszerhasznlat is nagyban oka lett a mr-mr vgletes llomnycskkensnek. (Hogy a ragadozk puszttst a bvhely nlkl maradt foglyok kztt mr ne is emltsk.) A nagy tblkkal megszntek vagy ersen megcsappantak a tblaszeglyek, rokpartok, melyek sr fves-csalitos nvnyllomnya j klt- s bvhelyl szolglt a madaraknak. A megprbltatsok sorn az egyes csaldok mind messzebb sodrdtak egymstl, ami ellehetetlentette a foglyok szaporodst, lvn, hogy a fiatal madarak mindig ms csaldbl vlasztanak prt maguknak.
Mivel az tvenes-hatvanas vekig jellemz mozaikos, kisparcells, j bvhelyes mezgazdasgi mvels nem llt vissza a rendszervltozssal sem, a madarak tovbbra is kiszolgltatott helyzetben maradtak, nem szaporodtak. Nem maradt ms vlasztsa a vadgazdlkodknak, mint fogoly-mintaterleteket kijellni, s ott elszaportani a szrnyasokat. Ezt tettk a Dl-alfldi Erdszeti Zrt. vadszai Derekegyhz hatrban, ahol 500 hektron vgeznek visszateleptst. Ez a fogolybirodalom vltozatos, mozaikos terletbl ll, melybl 25 hektrnyi a vadfld – tudtuk meg Szab Andrs kerletvezet vadsztl. Ennek egy-kt hektros parcellin 3-4 nvnykultrt (fknt bzt, kukorict, cirokot, lucernt) termesztenek vegyszermentesen. vente ktszer teleptenek ide madarakat, melyeket mestersgesen keltetnek s nevelnek fl. A visszavadts knyes folyamat: ekkor dl el, hogy a foglyok megtalljk-e helyket a vadonban. Szerencsre tbbnyire igen, olyannyira, hogy a felntt pldnyok prt vlasztanak ms csaldokbl, s szabadon szaporodnak. A munka eredmnyessgt igazolja, hogy a kezdeti 20-25 pldny helyett ma mr 800-1200 madr l a terleten.
A visszateleptssel azonban mg nem r vget a vadgazdlkodk feladata. A fogolyllomny megrzse rdekben az erdgazdasg dolgozi a terletet mvel mezgazdszokkal s fldtulajdonosokkal is egyttmkdnek.
|
Ennek rsze a vltozatos vetsszerkezet kialaktsa, tovbb a madarakra tekintettel vgzett mezgazdasgi munka is. Ezrt a tblaszeglyeket, rokpartokat csakis klts utn kaszljk, a betakartskor pedig gynevezett vadriaszt lncot szerelnek a gpekre, gy nem okoznak krt sem a foglyokban, sem ms aprvadban. A termszetes ellensgektl pedig – mint amilyen az egerszlyv s a nyest – csapdkkal, illetve befogssal vdik az llomnyt. (A befogott llatokat elszlltjk s ms, nagyvadas terleteken engedik szabadon.)
Noha a magyar fogoly hsa vilgszerte keresett, a visszateleptsi programnak nem elsdleges clja a vadszati hasznosts – hangslyozta Szab Andrs –, hanem hogy jra benpesljn aprvaddal a magyar hatr.

Derekegyhz hatrban 500 hektron teleptik vissza a foglyot
Fot: Bohanek Mikls
|