A szerz kln szl a cskk llomnyszablyozsrl is, hiszen ez a madr – amely haznkban egybknt vdett, s eszmei rtke 10 ezer forint – Belgiumban risi problmt okozhat: megeszi a tojsokat, vagy akr a fiatal madarakat is. Emellett mindkt madr ltal a mezgazdasgban okozott krok mrtke is jelents.
Belgiumban klnfle szigor szablyokat betartva 2009 ta ngy varjfle llomnya szablyozhat: a kormos varj, a csk, a szajk s a szark. Ezek kzl a vadszati trvny a szajk s a cska elejtst engedlyezi puskval, a kormos varj s a szarka skandinv varjcsapdval, mg az utbbi Larsen-csapdval is befoghat. A Larsen-csapda elnye, hogy knnyen szllthat, illetleg nehezen szrhat ki a terleten, gy kevsb kell tartani a vandloktl. A megfelel ideiglenes csapdzsi engedlyek beszerzse utn a Flamand Hubertus Szvetsg 2012-ben ennek a csapdatpusnak a hatkonysgt a varjak s a cskk esetben is vizsglta.
A varjak esetben kt csapdt (egy Larsent s egy skandinv varjcsapdt) helyeztek ki, hvmadrknt pedig egy kormos varjat hasznltak. Az eredmnyek azt mutatjk, hogy nincs jelents klnbsg a kt tpus hatkonysga kztt. A cskk esetben annak ellenre, hogy csak a skandinv csapdban hasznltak hvmadarat, az eredmnyek nagysgrendileg itt is megegyeztek. A szvetsg sszegzsknt megllaptotta, hogy mindkt csapdatpus hatsos lenne a varjflk llomnyszablyozsra, ha ennek a jogi httere is tisztzott lenne.
Nem mellkes az a tendencia, hogy azokban az esetekben, amikor mindkt tpusban hvmadarat hasznltak, a befogsok szma drasztikusan megntt, mg a csali nlkli csapdk szinte kivtel nlkl resen maradtak. A Flamand Hubertus Szvetsg a jvben tervez tovbbi hasonl ksrleteket, amelyekkel szeretnk felhvni a varjflk ltal okozott problmra a figyelmet, egyben remlik, hogy a kormny bizonytkknt kezeli a ksrleteiket, gy a jelenlegi problmk s krok megoldhatak lesznek.
4 tipp, hogy miknt fogjunk szarkt Larsen-csapdval
1. Ltogassa meg a csapdkat napi rendszeressggel:
- Bizonyosodjon meg rla, hogy van-e fogs. Ha van, akkor minden madarat, amely nem szarka, szabadon kell engedni.
- Ellenrizze a hvmadr vz- s lelemelltst, mert nagyon fontos, hogy a „csaltek” j llapotban legyen, hiszen gy jobban felhvja magra a befogni kvnt madr figyelmt, ezzel pedig n a sikeres befogs eslye.
2. Mrcius elejtl figyelje meg a prz szarkkat, kln figyeljen a fszek kzelben lv „rszemre”. Tegye a csapdt az rszem ltterbe, amennyiben lehetsges, kevesebb, mint 90 mterre a fszektl. Amennyiben ez nem lehetsges, a bokrok, svnyek, s erdk szlei j vlasztsnak bizonyulhatnak.
3. Amennyiben kt nap alatt semmit sem fogott a hvmadrral elltott csapdval, gy vigye azt egy msik helyre. Ha a szarkapr mg mindig a helysznen tartzkodik, megprblhatja a csapdzst egy msik hvmadrral.
4. Amennyiben hvmadr helyett csak csaltekkel prblkozik, gy ne tegye a csapdt rtre, sokkal inkbb egy fa lba szolglhat idelis elhelyezsi pontknt. A legsikeresebben mkd csali a tojs s a fehr kenyr, de mg gy is sok idbe telhet, mire sikeres csapdzst tudhatunk magunk mgtt. Ebben az esetben 10-14 sikertelen nap utn rdemes tovbbkltztetni a csapdt.
Fordtotta: Marc Van Olmen s Kkai Mrton
|
Kormos varj csapdzsa csalimadrral
(fot: Erik Wille)

Szarkk a kr alak csapdban
(fot: Gert Wouters)

Hagyomnyos varjfog ketrec kzpbeugrval
(fot: Gert Wouters)

Kr alak, teljesen fmbl kszlt varjcsapda
(fot: Marc van Olmen)
|