A lovasok s a biciklisek eddig csak a nekik kijellt utakat jrhattk, ellenkez esetben folyamatos szablysrtst kvettek el, amelyet tbb esetben is bntetett haznkban a hatsg. Az MTI-re hivatkozva a terepsport.hu azt rta, hogy a kpviselk 296 igen szavazattal (ellenzki s kormnyprti egyttes tmogatssal), 9 tartzkods mellett dntttek a fideszes Horvth Lszl s Potpi rpd indtvnynak elfogadsrl. A hradsok szerint a kormnyprti politikusok a vltoztatst azzal indokoltk, hogy a jelenlegi szablyozsban alkalmazott megklnbztets “komoly anyagi s erklcsi krokat okoz” a lovasoknak s a ltartknak – ennek szellemben vltoztak “az erdrl, az erd vdelmrl s az erdgazdlkodsrl szl 2009. vi XXXVII. trvny” egyes pontjai.
Korbban arrl rt a portl, hogy a hegyikerkprosok ebbl a szempontbl ezttal sem a hazai hivatalos szervezeteik lobbierejnek s aktivitsnak ksznhetik azt, hogy immron ket sem bntet(het)i majd meg az erdben val kerkprozsrt senki, ha azt nem a kijellt kerkpros tvonalon teszik. A Parlamenti anyagok kztt bngszve kiderl s altmasztst nyer az egyik legnagyobb hazai kerkpros portlon, a Bikemag-en is kzlt informci, miszerint az utols utni pillanatban a Rvsz Mriusz kpviselnek ksznhet mdost indtvny volt a siker zloga, amellyel a lovasok mell a kerkprosok is odakerlhettek.
A zrszavazshoz elterjesztett egysges javaslat legfbb pontjai szerint azonban tovbbra is marad jelentsge a kerkpros- s lovas turistajelzseknek is – leginkbb a “kzs2” (pldul gyalogos/kerkpros) hasznlat szakaszokkal kapcsolatos, elssorban a biztonsgot szem eltt tart rendelkezsek s alkalmazand passzusok kapcsn. Az engedmnyek a meglv erdei thlzatra vonatkoznak, amelynek hasznlatt mind az llami, mind a magnerdk esetben az erdgazdlkod alapesetben trni kteles, az trl letrni azonban tovbbra sem ajnlatos.
Az erdben a jelzett turistautak s kerkprozs cljt szolgl utak, valamint a bejelentett lovagls cljt szolgl utak nyomvonalt, jellemz adatait a kzjlti ltestmnyekrl vezetett nyilvntartsban kell nyilvntartani s az erdszeti hatsg honlapjn kell majd kzztenni.
|

Forrs: bikemag.hu
Megersti a trvnymdosts, hogy az erdben quaddal, terep-motorkerkprral, segdmotoros kerkprral, valamint motorkerkprral kzlekedni tilos.
Eisenkrammer Kroly korbbi vlogatott kerkpros mindezek kapcsn azt rta Facebook oldaln, hogy az eddigi szablyozs szerint az erdbe alapestben nem lehetett behajtani kerkprral – kivve a kijellt kerkpros utakon. A mostani szablyozs alapjn ez megfordul, vagyis alapveten be lehet hajtani kerkprral az erdbe – kivve ott, ahol azt valami okbl nem szabad. Vagyis tovbbra is vannak „tiltott” terletek, utak, svnyek.
“Az erdben val kerkprozs csak valamilyen meglv ton rtelmezhet. Vagyis az utakrl letrni, j nyomokat vgni, s ezzel az erdben krt okozni nem szabad – ezt egybknt nem az Erdtrvny, hanem a termszet vdelmrl szl 1996. vi LIII. trvny szablyozza.” – rta Eisenkrammer. Az jonnan teleptett erdterletekre (amg a fk el nem rik a 2 mteres magassgot), vagy erdrezervtum terletre sem gyalog, sem kerkprral nem lehet bemenni– ezekben a szablyokban nem trtnt vltozs.
Ami jdonsg, s ami a leginkbb rinti az tlagos kerkpros sportolt, kirndult az az, hogy kijellt turistaton csak abban az esetben lehet kerkprozni, ha azt erre kln kijelltk. Vagyis ha srga, kk, zld stb. jelzseket ltunk az t melletti fkon, de nincs ott ezek mellett kerkpros piktogram, akkor tilosban jr a biciklis! Hasznlhatak viszont az erdei egyb utak, pldul ahol az erdszeti jrmvek is jrnak. Ezutn is a szablyozs rsze marad, hogy az erdei utakon akr gyalog, akr lval vagy kerkprral csak sajt felelssgre kzlekedhetnk.
|