Igazbl eddig sem volt semmilyen nyilvnval akadlya a vadszfegyverrel val nvdelemnek, hiszen a 2013. jnius 30-ig hatlyos Btk.-ban az a rendelkezs szerepelt, hogy:
A jogos vdelem
29. (1) Nem bntethet, akinek a cselekmnye a sajt, illetleg a msok szemlye, javai vagy kzrdek ellen intzett, illetleg ezeket kzvetlenl fenyeget jogtalan tmads elhrtshoz szksges.
(2) Nem bntethet az sem, aki az elhrts szksges mrtkt ijedtsgbl vagy menthet felindulsbl tllpi.
(3) A megtmadott nem kteles kitrni a jogtalan tmads ell.
29/A. Nem bntethet, aki a sajt, illetleg a msok szemlye vagy javai elleni jogtalan tmads megelzshez szksges vdelmi eszkzt alkalmaz, ha az az let kioltsra nem alkalmas, s annak folytn a jogtalan tmad szenved srelmet, tovbb ha a vdekez a srelem elkerlse rdekben mindent megtett, ami tle az adott helyzetben elvrhat volt.
A jogos vdelem, mint bntethetsget kizr ok, konkrten nem utal a vdekezs eszkzre, azonban kimondatlanul is benne van, amikor az arnyossgra utal. A lfegyver ugyanis mint ultima rati („utols rv”) minden eszkz felett ll, hiszen tvolrl, azonnal s nagy biztonsggal kpes elvenni a tmad lett. Ez az arnyossgi krds sok esetben dilemmt okozott a lfegyverrel vdekez szmra, pedig egy tmads esetn legkevesebb id az arnyok mrlegelsre addik.
A Legfelsbb Brsgnak az emberi let s testi psg vdelmrl szl, 15. szm irnyelve mr tbb vtizede leszgezte, hogy nem szksges vizsglni a jogos vdelmi helyzetben lev esetn a vdekezs arnyossgt, ha a tmads az lete ellen irnyult. Ez nem kevesebbet jelent, mint hogy az let elleni tmads a tmad letnek kioltsval is jogszeren megakadlyozhat.
Itt jn a viszont a problma: mi is minsl emberi let elleni kzvetlen tmadsnak. A trvnyhoz nem kvnta ennek eldntst a brsgi a trgyalterembe bevinni, hanem egyrtelmen rgztette az j Btk.-ban, a 2012. vi C. trvnyben, amely 2013. jlius 1-jn lpett hatlyban, hogy
A jogos vdelem
21. Nem bntetend annak a cselekmnye, aki a sajt, illetve a msok szemlye vagy javai elleni jogtalan tmads megelzse cljbl teleptett, az let kioltsra nem alkalmas vdelmi eszkzzel a jogtalan tmadnak srelmet okoz, feltve, hogy a vdekez mindent megtett, ami az adott helyzetben elvrhat annak rdekben, hogy az ltala teleptett vdelmi eszkz ne okozzon srelmet.
22. (1) Nem bntetend az a cselekmny, amely a sajt, illetve ms vagy msok szemlye, javai vagy a kzrdek ellen intzett, illetve ezeket kzvetlenl fenyeget jogtalan tmads elhrtshoz szksges.
(2) A jogtalan tmadst gy kell tekinteni, mintha az a vdekez letnek kioltsra is irnyult volna, ha
a) azt szemly ellen
aa) jjel,
ab) fegyveresen,
ac) felfegyverkezve vagy
ad) csoportosan
kvetik el,
b) az a laksba
ba) jjel,
bb) fegyveresen,
bc) felfegyverkezve vagy
bd) csoportosan
trtn jogtalan behatols, vagy
c) az a lakshoz tartoz bekertett helyre fegyveresen trtn jogtalan behatols.
(3) Nem bntethet, aki az elhrts szksges mrtkt ijedtsgbl vagy menthet felindulsbl lpi tl.
(4) A megtmadott nem kteles kitrni a jogtalan tmads ell.
A trvnyhoz teht fellltott egy gynevezett trvnyi vlelmet – ami ellen nincs helye ellenbizonytsnak –, hogy amennyiben a szemly elleni tmads jjel trtnik, fegyveresen, felfegyverkezve, csoportosan, akkor az a tmads az emberi let ellen irnyul.
Ugyancsak az emberi let ellen irnyul a tmads, ha az a laksba trtn jogtalan behatolssal valsul meg jjel, fegyveresen, felfegyverkezve vagy csoportosan.
Mg az els esetben meg kell valsulni egy ktsg kvl tmadsknt rtkelhet magatartsnak a felsorolt felttelek valamelyikvel, addig a msodik esetben elegend a laksba trtn jogtalan behatols is az ugyancsak ott felsorolt felttelek valamelyikvel.
A harmadik esetben viszont a lakshoz tartoz bekertett helyre val jogtalan behatolsnakfegyveresen kell megvalsulni ahhoz, hogy azt let ellen intzett tmadsknt lehessen rtkelni.
A minst feltteleknek egybknt nem egyttesen kell fennllni, elegend, ha brmelyik megvalsul.
A felttelek kzl sem a laks, sem a hozz tartoz bekertett hely nem szorul magyarzatra, s gy gondolom, az jjel fogalmt sem kell tisztzni, a tbbit viszont igen, de ezt megteszi a Btk. 459. (1) bekezdsben lv rtelmez rendelkezsek:
3. csoportosan kvetik el a bncselekmnyt, ha az elkvetsben legalbb hrom szemly vesz rszt;
5. fegyveresen kveti el a bncselekmnyt, aki
a) lfegyvert,
b) robbananyagot,
c) robbantszert,
d) robbananyag vagy robbantszer felhasznlsra szolgl kszlket
tart magnl, vagy a bncselekmnyt az a)-d) pontban meghatrozottak utnzatval fenyegetve kveti el;
6. felfegyverkezve kveti el a bncselekmnyt, aki az ellenlls lekzdse vagy megakadlyozsa rdekben az let kioltsra alkalmas eszkzt tart magnl;
A trvnyi vlelem annyira egyrtelmv teszi helyzetet, hogy a laksba jogellenesen jszaka behatol (vagy akr nappal fegyveresen vagy felfegyverkezve vagy csoportosan) nem hivatkozhat semmire. Tettnek kvetkezmnyeit viselni kell, akr az lete rn is. s most mr nem a vdekez knyszerl utlagosan bizonytani a vdekezsnek jogszersgt.
Az j Bntet Trvnyknyv szvegt, amelyben az orvvadszat nll bntettknt szerepel, ide kattintva tltheti le.
|

Dr. Bokros Gbor gyvd,
a Hatrvidk Sportlv s Testedz Egyeslet elnke, minstett sportlv, nemzetkzi minsts versenybr, a Magyar Dinamikus Lvszsport Szvetsg fegyelmi bizottsgnak elnke
www.drbokros.hu
A bntetjogi alapok utn tisztzzuk, hol is van lehetsg vadszati cl lfegyvert alkalmazni jogos vdelmi helyzetben.
Jogos vdelmi helyzetben brmit lehet alkalmazni, akr jogellenesen tartott lfegyvert is. A jogos vdelmi helyzetet nem teszi jogelleness, ha azt valaki engedly nlkl tartott lfegyverrel gyakorolja, ugyanakkor nem attl vlik a vdekezs jogoss, hogy ahhoz valaki nvdelmi cl lfegyvert hasznl. A kt fogalomnak ugyanis egymshoz semmi kze.
Aki engedly nlkl tartott lfegyvert jogos vdelmi helyzetben hasznlja, az lfegyverrel visszals bntette miatt felel. Aki engedllyel tartott fegyvervel gy vdekezik, hogy cselekmnye nem minsl jogos vdelemnek, azt pedig annak eredmnyrt (emberls, slyos testi srts) vonjk felelssgre.
Ez a vadszokra is vonatkozik: azzal, hogy nekik – ellenttben az nvdelmi cl lfegyverrel viselsi engedllyel rendelkezktl – a gyakorlatban igazbl csupn kett lehetsgk van. Az egyik a vadszterlet, a msik pedig a laks.
Hiba is keresnnk, nem nagyon tallunk r ms helyet. A vadszterlet egyrtelm: kzben a fegyver, hasznlhat a jogtalan tmads esetn, mbr n a magam rszrl nehezen hiszek egy olyan tmadsban, ami brmelyik felsorolt felttel mellett egy tlttt lfegyver csvvel szemben megvalsul. Nem zrom ki, lehetsges, de kicsi a valsznsge, s az eddigi gyakorlati tapasztalatok sem erre mutatnak. rom ezt annak ellenre, hogy bizony voltak olyan szndkos bncselekmnyek, amelyek a vadsz lete ellen irnyultak, de ezek tartoznak a kisebbsgbe. (Taln a magyarlukafai tragdia sem trtnik meg, ha a mostani Btk. hatlyos 2012. mrciusban – a szerk.)
A msik lehetsg a laks – s ez lehet a tmadsi szitucik tbbsge – ahol a vadsz a lfegyvert trolja. A kzvetlen tmads elleni vdekezs lehetsgt a 253/2004. (VIII.31) Kormnyrendelet 2012. vi mdostsa teszi lehetv, amikor a 42.. kiegszlt azzal a rendelkezssel, hogy
|