A megnövekedett vadkárigények egyre nehezebb helyzetbe hozzák a vadgazdálkodókat. De mit tegyünk, hogy a vad is jól lakjon és a „káposztából” is maradjon? Ennek megvitatása érdekében tartott közös szakmai tanácskozást a Zala megyei vadászkamara Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottsága, a vadászszövetség, a megyei kormányhivatal illetékes igazgatósága és a Gímszarvasért Alapítvány. A rendezvényen szinte valamennyi megyei vadgazdálkodó képviseltette magát. A megjelenteket Feiszt Ottó, a vadgazdálkodási bizottság tagja köszöntötte, majd átadta a szót Prof. dr. Csányi Sándornak, az Országos Vadgazdálkodási Adattár igazgatójának, a Szent István egyetem tanárának, aki a nagyvadállomány és a tervszámokkal összefüggő szakmai kérdésekről értekezett. Egészen az 1936-38-as évek adataira visszatekintve mutatta be a hazai nagyvadlétszám alakulását, hozzátéve, hogy az OVA a jogosultak által benyújtott adatokból dolgozik, amelyek sajnos gyakran eltérnek a valóságtól, ezért fontos, hogy a jövőben komolyan vegyék a megbízható, pontos adatszolgáltatást. A feladat – szerinte – egyértelmű: a nagyvadállomány növekedésének megállítása és jelentős csökkentése, a minőség lehetséges megóvásának figyelembevételével.
A VadVilág Megőrzési Intézet vezetője a minőség romlását a többi között az oktalan kíméletnek és a nőivar, illetőleg a szaporulat alulhasznosításának tulajdonítja.
A második előadást Prof. dr. Náhlik András, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora tartotta a nagyvadgazdálkodás általános kérdéseiről. Ő is kiemelte, hogy a becslési és a lelövési adatok hamissága miatt sajnos rendkívül nehéz a tervezési rendszert jól működtetni. Felhívta a figyelmet, hogy a természetvédelem erősödő befolyása miatt nagyobb figyelmet kell fordítani az erdei vadkárt érintő kérdésekre.
|

Ma Magyarországon 800-1000 kilométer kerítés épül, az élőhely lecsökken, kisebb területre koncentrálódik a vad. Helytelennek tartja a vadászati hatóság csekély létszámából adódó elégtelen ellenőrzést, valamint a hivatásos vadászok jelenlegi szerepét, területi alkalmazását.
Harmadikként dr. Boncz Attila igazgató-főállatorvos (megyei Kormányhivatal, Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság) tartott tájékoztatót az afrikai sertéspestis alakulásáról és az ezzel kapcsolatos feladatokról. Megállapítása szerint szerencsére még nincs jelen az országban a betegség, de a terjedést tekintve fennáll a veszély.
Zárásként Lázár Attila, a megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatóságának osztályvezetője felvázolta Zala megye vadgazdálkodásának 2013/14. évi alakulását. Elmondta, hogy az egyik legnehezebb feladat megtalálni a közös nevezőt a gazdák és a vadászok között, de sokszor a szakembereket sem tudják egy mederbe terelni a közös ügy érdekében. Ők a maguk részéről, mint hatóság mindent meg fognak tenni – a rendőrséggel közösen – a külső és belső orvvadászat felszámolásáért.
|